Warsztaty ceramiczne dla dzieci

Witamy serdecznie, a nawet gorąco. Bo ceramika i piece zawsze generują ciepłą atmosferę i gorące przyjęcie. Zapraszamy do zapoznanie się z ofertą warsztatów ceramicznych oraz mile spędzonego czasu w uroczej wsi Rudzica. Zajmujemy się produkcja ceramiki stempelkowej w Bolesławcu gdzie jest siedziba firmy jednocześnie prowadzimy zajęcia ceramiczno-edukacyjne w budynkach pracowni w Rudzicy. W naszej propozycji, każdy znajdzie coś dla siebie np. grupy indywidualne mogą wymalować sobie oryginalne kubeczki miski, czy talerze profesjonalnymi farbami, które później wypalimy w piecu w temp 1240, co gwarantuje trwałość i oryginalność kamionki bolesławieckiej. Tworzeniem  unikatowych prac  z gliny może zajmować się każdy, bez ograniczenia wieku. Metod powstawania ceramiki jest wiele i każdy dopasuje coś do swoich predyspozycji i umiejętności. Piękna ceramika niekonieczne powstaje tylko i wyłącznie poprzez ręczne formowanie, można też wykorzystać formy gipsowe i skupić się na dekoracji.

Głównymi celami zajęć ceramicznych jest rozbudzenie wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży i także dorosłych, rozwinięcie zdolności manualnych oraz ukazanie jaką drogę musi przejść kawałek gliny, aby stać się pięknym kolorowym wyrobem. Warsztaty prowadzone są w pracowni lub na wolnym powietrzu (w zależności od warunków pogodowych).

Podstawowy program:

  • powitanie przybyłych gości
  • zapoznajemy z programem zajęć i zasadami bezpieczeństwa na naszym terenie
  • zwiedzanie pracowni ceramicznej oraz zapoznanie się z codziennym cyklem produkcji. Można zobaczyć odlewanie wyrobów czy zdobienie stempelkami lub pędzlami
  • wysłuchanie krótkiego wykładu z historii ceramiki. Podczas warsztatów inżynier ceramiki wprowadza dzieci w tematy geologii i historii ceramiki
  • malowanie wstępnie wypalonych wyrobów, które po zajęciach są pakowane i zabierane do domu,
  • wymalowanie wyrobów biskwitowych profesjonalnymi farbami, które później wypalimy w piecu w temp 1240, co gwarantuje trwałość i oryginalność kamionki bolesławieckiej
  • lepienie przedmioty z gliny plastycznej,
  • między zajęciami relaksujemy się oraz korzystamy z placu zabaw i gier sportowych na powietrzu. To wszystko umilić może zgodnie z życzeniem ognisko lub grill.

Na zakończenie zajęć przeprowadzany jest konkurs wiedzy. Dla dzieci, które najwięcej zapamiętają i poprawnie odpowiedzą przewidziane są nagrody z ceramiki.

Koszt zajęć to 34 zł za 3 godzinęy W cenę wliczona jest glina, wypał prac i bardzo duża różnorodność materiałów zdobniczych. Prace po wypaleniu są własnością autora.

Nasza pracownia ceramiczna to miejsce wyjątkowe. Nasz zakład zajmuje się produkcja ceramiki użytkowej i artystycznej. Dla nas ważniejsza od ilości jest wyjątkowość. Używamy do wytwarzania wyłącznie naturalnych surowców, w większości występujących w okolicach Bolesławca. Ręcznie wykonujemy i dekorujemy wyroby. Zdobienie odbywa się metodą stempelkową, tj. drobne wzory nanoszone są ręcznie za pomocą specjalnych stempli z gąbki oraz pędzlami. Zdobimy je motywem bolesławieckim oraz unikalnymi wzorami. Częstym motywem, wśród naszych zdobień, są kwiaty. Nasze twórcze zaangażowanie sprawia, że wyjątkowe i niepowtarzalne dekoracje doskonale komponują się we wszystkich rodzajach wnętrz. Różnorodności form jakie posiadamy sprawia, że nasze naczynia idealnie sprawdzają się w codziennym użyciu. Ich trwałość zapewnia bardzo wysoka temperatura wypału (1240°C). Można je myć w zmywarkach oraz używać do przygotowywania potraw w kuchenkach mikrofalowych i piekarnikach.

Na warsztatach uczymy, jak z gliny stworzyć proste rzeczy użytkowe, takie jak misy, kubki, czy dzbany. Pokazujemy, jak uwolnić wyobraźnię i ulepić unikatowe przedmioty artystyczne własnego projektu. Pracownia zapewnia wszelkie potrzebne materiały. Potrzebujesz jedynie odpowiedniego stroju, którego nie żal Ci będzie ubrudzić oraz … własnej weny. O resztę zadbamy razem, na miejscu.

Na warsztaty ceramiczne zapraszamy zarówno dzieci i młodzież, jak i dorosłych. Zajęcia mają charakter indywidualnej pracy, we własnym tempie, pod naszym życzliwym okiem.

Dla osób zainteresowanych zorganizujemy także zajęcia grupowe. Nasza pracownia to znakomite miejsce na  „twórcze” urodziny,imieniny  czy spotkanie integracyjne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Przy pracowni funkcjonuje mały sklep z ceramiką, w którym można nabyć pamiątkę z pobytu u nas a także zrobić prezent dla solenizanta z indywidualna dedykacją.

Zapraszamy!

WARSZTATY CERAMICZNE
Ceramika Czaja-Sobieraj
Rudzica 145, 59-818 Siekierczyn
tel. 509-832-967, e mail czaja.a@interia.pl
www.ceramikaczaja.pl
www.facebook.com/ceramikaBoleslawieckaCzaja
www.instagram.com/ceramikaczaja_sobieraj