O firmie

Firma CERAMIKA CZAJA-SOBIERAJ posiada ponad 30-letnią tradycję tworzenia oryginalnej ceramiki bolesławieckiej. Jest to firma rodzinna. Jej pierwszym założycielem w 1987 r. był Aleksander Sobieraj z wykształcenia architekt z zamiłowania ceramik. Główną siedzibą małej pracowni ceramicznej była ul. Leśna 4 w Bolesławcu i Osieczów 90 w powiecie bolesławieckim. Od samego początku właściciel tworzył wszystkie wyroby z ogromną pasją. Na rynku początkowo pojawiły się guziki, gwiżdżące ptaki ceramiczne, okaryny oraz jajka ceramiczne, w które zaopatrywały się głównie sklepy Cepelii w całej Polsce. Formy oraz dekoracje od lat 80 były akceptowane i certyfikowane przez Krajową Komisję Artystyczno-etnograficzną zarówno w Warszawie jak i we Wrocławiu. Dokumentacja zdjęciowa z na przestrzeni 30 lat jak i opisy wyrobów pozwoliły skutecznie chronić wyjątkowe wzornictwo i dekoracje przed naśladowcami w kraju i zagranicą. Przez te wszystkie lata Aleksander Sobieraj mający duszę artysty i zdolności architektoniczne zaprojektował kilkadziesiąt różnych kształtów ptaków, baranów, motyli, okaryn, szopek, kafli, dzwonków i wiele innych wyrobów ceramicznych z gliny bolesławieckiej.

Wraz z rozwojem rynku i zaszczepieniem zamiłowania do ceramiki w 2008 roku prowadzeniem firmy rodzinnej zajęła się jego synowa mgr Anna Czaja-Sobieraj pod nadzorem założyciela Aleksandra, który dzielił czas między Rudzicę a Bolesławiec. W chwili obecnej działalność jest prowadzona w dwóch miejscach. Sercem firmy, gdzie np powstają wzory pozostaje dom założyciela na ul Leśnej 4 w Bolesławcu, pozostała część produkcji odbywa się w Rudzicy 143- 145 zaledwie trzydzieści km od Bolesławca.

W pierwotnym kształcie była to mała firma, jednak z każdym rokiem rozwija się i udoskonala swoje procesy technologiczne oraz stale poszerzała swoje zdobnictwo, asortyment i infrastrukturę. Posiadamy 7 pieców i ok 800 form matecznych naszych pomysłów. Obecnie firma może pochwalić się sklepem firmowym znajdującym się w Nowej Karczmie oferując klientom różnorodność kształtów i dekoracji wytwarzanych tradycyjną metodą. Firma współpracuje z wieloma firmami i sklepami w Polsce i za granicą.